Wystawa Broni – Relacja

19 lutego w sali imprez Centrum Sportu i Rekreacji w Warce miała miejsce wystawa broni, zorganizowana przez Stowarzyszenie Warecki Klub Strzelecki oraz CeSiR Warka. Na wystawie zaprezentowanych zostało łącznie blisko 70 jednostek karabinów, pistoletów oraz ich replik. Ekspozycja podzielona została na cztery kategorie tematyczne: Współczesna broń palna, broń sportowa, broń czarnoprochowa oraz repliki broni airsoftgun.W pierwszej kategorii, dzięki uprzejmości osób prywatnych posiadających broń oraz firmy „Rosomak”, realizującej szkolenia strzeleckie i medyczne, do zobaczenia były m.in.: karabin AK47, strzelba Mossberg, pistolety Glock 17, HK USP, CZ75, TT i wiele innych.

W kategorii broni sportowej można było zobaczyć takie egzemplarze jak pneumatyczny FEINWERKBAU 700 zaliczany w swojej kategorii do jednych z najlepszych na świecie, karabin HK SL8 a także broń, z którą zawodnicy SWKS starują w zawodach rangi mistrzostw Polski.

Bardzo ciekawą okazała się również część ekspozycji poświęcona broni czarnoprochowej (czyli wyprodukowanej przed 1850 rokiem), która cieszy się w naszej okolicy dużą popularnością, przejawiającą się coniedzielnymi spotkaniami miłośników czarnego prochu na wareckiej strzelnicy. I tak, na wystawie zagościły muszkiety i pistolety skałkowe, karabiny, rewolwery i strzelby kapiszonowe.

Ostatnią zaprezentowaną kategorią były repliki broni airsoftgun. Są to wierne repliki broni współczesnej zasilane elektrycznie lub gazowo, strzelające kompozytowymi kulkami o średnicy 6mm. Ich historia nie wywodzi się z odpustowych bazarów, jak niektórzy mogą sądzić, lecz z dalekiej Japonii, gdzie były wykorzystywane do szkolenia służb mundurowych. Następnie trafiły na rynek cywilny jako świetna rozrywka, będąca alternatywą dla paintball-a.

W czasie wystawy, odwiedzający mieli możliwość wziąć każdą broń do ręki, przymierzyć się do niej oraz dowiedzieć się o szczegółach technicznych i historii danego modelu.

Za początek strzelectwa sportowego w Warce można uznać rok 1947 roku, kiedy to Andrzej Węgiełek dostał karabinek sportowy kbks. Pierwsze treningi odbywały się na dzikiej strzelnicy na „Rogalce”. Potem w latach 60-tych podczas budowy stadionu zaczęto budować pierwsze kulochwyty obecnej strzelnicy. Tam powstał Miejski Klub Sportowy „Pilica Warka”. Dokładnie 28 marca 1968 roku MKS „Pilica Warka” został zarejestrowany pod nr 33W w Polskim Związku Strzelectwa Sportowego. Od samego początku istnienia MKS „Pilica Warka” inż. Andrzej Węgiełek szkolił wareckich strzelców co też robi do dnia dzisiejszego mając 77 lat. Przez wszystkie lata działalności gromadził broń, remontował i ulepszał , a dziś jest już tego naprawdę sporo,wszystko bardzo zadbane i dopieszczone, co można było zobaczyć na zorganizowanej wystawie. MKS „Pilica Warka” z czasem przeszedł pod skrzydła OKSiW a obecnie CeSiR. Przez wszystkie lata inż. Węgiełek przeszkolił setki chłopców a w sumie od lat 90-tych to już nawet więcej dziewcząt. Nadal trwa nabór młodzieży do sekcji sportu strzeleckiego. Wystarczy wykupić miesięczny karnet za 7 zł w CeSiR i przyjść na strzelnice, która mieści się pod trybuną hali sportowej, zajęcia odbywają się we wtorki i czwartki w godzinach 13.00-16.00.

Galeria zdjęć z wystawy dostępna jest tutaj